INTER COUNTY BOWLS 1995 SECTION ONE

 

                                GT MANCHESTER  AT STALYBRIDGE RECS             WALES   7 MAY

                W.Munro                Norths                                    21-13     I.Jones                   Min y Don

                S,Copeland              Royton                                   21-17     M.Barrowdale       Sunny Rhyl

                D,Chew                    St Pauls                                  21-17     A,Taylor                Ruabon

                K,Strutt                    Friezland                                21-15     K.P.Jones              Gresford Colliery

                D,Thornley              Nimble Nook                         21-13     D,Williams             Deganwy

                J,.Bancroft               Norths                                    21-11     R,Pierce                  Denbigh

                P.Strutt                     Star Inn                                  21-18     G.Buckland            Llanfar PG

                B.Kitson                  Royton                                   21-19     C.Evans                 Rhos Park

                A,Buckley               Nimble Nook                         17-21     D.Jones                  Esclusham

                M.Gwilliam              Hurst Band Club                  13-21     N,Jones                  Deganwy

                T,King                      Norths                                    21-10     R.Morgan    #        Craig y Don

                D.Copeland             Nimble Nook                         21-10     K,Whitlow             Nimble Nook

                REF  K,Johnson  Yorkshire                                240-185

                                                                                                                AT NORTHOP BC

                C,Price                      Norths                                    21-18     J,Bonatti                Bailey Hill

                K,Shaw                    Railway BC                            19-21     R.Stanworth          Sychdyn

                P.Fielding    #          Crompton BC                        21-10     P.Roberts               Hawkesbury

                F.Linney                  Norths                                    11-21     D.Pryce                  Sychdyn

                D.Griffiths                Nimble Nook                         21-16     M.Tickle    #          Suchdyn

                P.White                    Parr Fold                                21-16     C,Rimmer               Sunny Rhyl

                M.Bacon                  Borough Social                     17-21     J.Langford             Bailey Hill

                G.Ellis                       Whitefield                             21-  7     K.Nicholas            Gresford Colliery

                A.Hidson                 Chadderton Cot                    19-21     N.Charlton             Holywell

                L.Turner                   Norths                                    20-21     J.Sparks                 Sychdyn

                A.Collinge               Syke                                       14-21     F,Penlington         Bailey Hill

                G.Telford                 Borough Social                     16-21     M.Riley                  Bailey Hill

                REF  J.Crowther  Merseyside                             214-221

                                                                                                240-185

                                                                                                454-407

 

                WALES AT EAST PARADE BC                                      LANCASHIRE  4 JUNE

                C.Lewis                    Deganwy                                 9-21     R,Belshaw             Garswood Hall

                I,Jones                     Min y Don                             21-12     K.Mills                   Dobbies

                D.Williams               Deganwy                               21-12     B.Naylor    #          Garswood Hall

                J.Bonatti                  Bailey Hill                              21-13     J.Crossley              Garswood Hall

                G.Wilson                 Sunny Rhyl                           16-21     C.Parker                 Garswood Hall

                C.Rimmer                 Sunny Rhyl                           15-21     B.Marrow              Hinds Head

                M.Hughes               BL  Festiniog                        21-13     A,Rawlinson         Eccleston BC

                R.Pierce                    Denbigh                                 20-21     A.Starkie                Bar Lane BC

                M.Higham               Sunny Rhyl                           20-21     P.Marrow               Garswood Hall

                C,Evans                   Rhos Park                              14-21     W.Hilton                Ince Parish

                G.Buckland              Llanfair PG                             21-  8     I,Rutter                   Garswood Hall

                N.Jines                     Deganwy                               21-12     R.Burgess              Adlington Cons

                REF  F.Morrell  Shropshire                                 220-201

                                                                                                                AT RICHMONDS BC

                A.Taylor                  Ruabon                                    9-21     L,Higginbottom    Atherton Sailors

                M.Parry                    Esclusham                             21-15     M.Britton               Whelley Labour

                K.Jones                    Coed Talon                           10-21     C.Bebbington       King & Queen

                K.P.Jones                Ruabon                                  17-21     K,Armitage   #      King & Queen

                M.Riley                    Bailey Hil                               16-21     K,Wainwright       King & Queen

                K.Nicholas              Gresford Colliery                  10-21     L.Wells                  King & Queen

                F.Penlington           Bailey  Hill                             21-11     J.Lockett                Rylands

                J.Hunt                      Sychdyn                                12-21     M.Holden              Royton

                N.Charlton               Holywell                                20-21     T.Johnstone          Tetley Walker

                D.Rogers                 Bailey Hill                              19-21     A,Broadhurst        Wigan Subs

                K.Whitlow               Sychdyn                                13-21     C,Ashton               Rylands

                R.Morgan   #           Craig y Don                           17-21     J,Taylor                  King & Queen

                REF  N.Palin  Cheshire                                        185-236

                                                                                                220-201

                                                                                                405-437

 

 

INTER COUNTY BOWLS 1995 SECTION ONE

 

                WALES AT PARCIAU BC                                                MERSEYSIDE  2 JULY

                A.Taylor                  Ruabon                                  21-15     J.Fullerton             Gladstone Liberal

                M.Parry                    Esclusham                               4-21     T.Round                Greenalls

                K.P.Jones    #          Ruabon                                  10-21     M,Shaw                 Walton Park

                M.Riley                    Bailey Hill                              13-21     T.Glover                 Black Horse

                B.Hayes                   Esclusham                             21-18     A.Jones                 HeswelL RBL

                G.Samual                  Esclusham                             12-21     R,Hall                     Walton Park

                G.Bennett                Bailey Hill                              20-21     A,Wolfe                 Black Horse

                T.Halliwell               Gresford Colliery                  21-19     N.Sherbrooke        Gladstone Liberal

                K.Nicholas              Gresford Colliery                  21-15     P.Hammond           Black Horse

                K.Jones                    Coed Talon                           21-16     R.Lussey    #         Black Horse

                D.Rogers                 Bailey Hill                              10-21     M.Tunstall            Knotty Ash Hotel

                D.Jones                    Esclusham                             20-21     D.McDermott        Heswell RBL

                REF  F.Cadwallader  Cheshire                            194-230

                                                                                                                AT VIADUCT No 2

                J,Bonatti                  Bailey Hill                              18-21     P.Gartside              Brownedge

                I.Jones                     Min y Don                             19-21     A,Horton               North Ashton

                D,Williams               Deganwy                               18-21     T,Kelly                   Plate Works

                J.Langford               Bailey Hill                              11-21`   M.Dermott             Black Horse

                M.Hughes               BL Festiniog                           7-21     I,Bellas                   Walton Park

                C.Evans                   Rhos Park                              14-21     K,Edwards             Newton Sports

                K.Whitlow               Sychdyn                                16-21     B,Whalley             British Plate

                F.Penlington           Bailey Hill                              19-21     N.Ditchfield           Railway Hotel

                N.Charlton               Holywell                                17-21     P.Higgins               Black Horse

                G.Buckland              Llanfair PG                               8-21     W.Farrrell              Walton Park

                N.Jones                    Deganwy                               18-21     A.Heaton               British Plate

                R.Morgan                Craig y Don                           15-21     R.Kitchen              British Plate

                REF  J,Noren           Lancashire                           178-252

                                                                                                194-230

                                                                                                372-482

                                                                                               

FINAL TABLES 1995

 

SECTION ONE

 

                                                                                                P              W                                AGG

                MERSEYSIDE                                                       3              3                              +  146

                GT MANCHESTER                                             3              2                              +    48

                LANCASHIRE                                                      3              1                              -      5

                WALES                                                                 3              0                              -  189

 

                Information collated by Mr Barrie Cotterell, B.C.G.B.A"