B.C.G.B.A. INTER COUNTY BOWLS 2003  SECTION THREE

                           

                            CHESHIRE at METRO SPORTS                                            WALES                     MAY 4

                            Steven Ridley                Lloyds                                17-21     Des Hay                    Bailey Hill         

                            Robert Crawshaw          Wilmslow Private             21-13     Paul Roberts             Hawkesbury

                            Neil Smith                       Budenbergs                      21-  1     Mike Tickle               Bailey Hill

                            Billy Hibbert                   Lloyds                                21-  5     Andrew Hughes      Gresford Colliery

                            Mike Telford                  Budsnbergs                      21-18     Francis Penlington  Bailey Hill

                            Grant Sollar                    Nursery                              20-21     Roger Morgan  #     Craig y Don

                            David Tonge                  Lloyds                                16-21     Geoff Samuals          Esclusham

                            Neil Jenkinson               South Manchester RBL  14-21     Brian Hayes              Esclusham

                            Kevin Wolohan             Lloyds                                18-21     Kevin Nicholas        Gresford Colliery

                            Mike Geraghty               Lloyds                                21-16     Kerry Jones              Gresford Colliery

                            Chris Morrison              Budenbergs                      21-16     Mike Riley                 Bailey Hill

                            Geoff Telford                 Budenbergs                      21-17     Neale Charlton         Fron Park

                            Ref  S.Blaymire              Gt Manchester                230-191

                                                                                                                                At ST ASAPH BC

                            Glynn Cookson             Wharton Cons                  19-21     John Bailey               Llanwrst

                            Gerald Merry                  Hazekl Pear                        19-21     Ivor Jones                 Rhos Park

                            Jason Cornes                 Castle Private                    21-16     Gareth Foster            Denbigh

                            Charlie Bebbington       Rylands                               8-21     Darren Williams       Deganwy

                            Stan Frith                        Owley Wood                    18-21     Paul Whalley            Sunny Rhyl

                            Lee Lawton                    Budenbergs                      12-21     Robert Pierce            Denbigh

                            Stuart Kellett                  Wharton Cons                  21-18     Anthony Bailey       Llanwrst

                            Carl Armitage  #            St Oswalds                        21-  5     Mike Barrodale Ct    Sunny Rhyl

                            Paul Garwood                Nursery                              21-20     Peter Jones               Deganwy

                            Chris McDonald            South ,Manchester RBL 21-18     Julian Parry               Denbigh

                            Andy Murray                Lloyds                                15-21     Colin Evans              Rhos Park

                            Ian Broadhurst              Nursery                              21-10     Chris Rimmer            Sunny Rhyl

                            Ref L.Blackburn             Merseryside                    215-213

                                                                                                                239-191

                                                                                                                454-404

 

                            STAFFFORDSHIRE AT M & B CHESLYN HAY   WALES                                 1 JUNE

                            Craig Barker                   Chadsmoor Prog              21-15     Des Hey                    Bailey Hill

                            Mark Picknell                 Nordley                              21-16     Ivor Jones                 Rhos Park

                            Nick Newey                    Woodfield                           7-21     Robert Pierce            Denbigh

                            Anthony Aldridge        Woodfield                         21-10     Paul Whalley            Sunny Rhyl

                            Ian Charles                     Woodfield                         20-20     Francs Penlington   Bailey Hill

                            Glyn Storer                     Windmill                            21-10     Brian Hayes              Esclusham

                            Stuart Jones                   Woodfield                         16-21     Geoff Samuals  #      Esclusham

                            Paul Bailey                     Hawkins                             16-21     Peter Jones               Deganwy

                            Mark Hall                        Nordley                              21-19     Colin Evans              Rhos Park

                            Mel Evans                      Chadsmoor                        16-21     Roger Morgan  Ct    Criag y Don

                            Gary Cooper                   Woodfield                         17-21     Mike Riley                 Bailey Hill

                            Dave Wright                  Windmill                            17-21     Kevin Nicholas        Gresford Colliery

                            Ref M.Edwards              War & Worcs                  215-216

                                                                                                                                at BETHESDA BC

                            Mick Ledwidge              Chadskmoor                      21-16     Gwerydd Buckland  Bangor

                            Chris Ward                     Chadsmoor                        19-21     Martin Hughes         BL Ffestiniog

                            Peter Withey                  Dudley Dell                       16-21     Keith Williams          Penmaenmawr

                            Ian Whitehouse            Nordley                              21-  7     David Mathias         Beaumaris

                            Mark Clayton                 Nordley                              21-10     Gary Buckland          Bangor

                            David East                      M & B Cheslyn Hay        21-13     Elfyn Jones               Caernarvon

                            Richard Bate                  Willenhall Liberal             11-21     Adam Harris             Beaumaris

                            Stuart Rutter  #              M & B Cheslyn Hay        21-15     Anthony Bailey       Llanwrst

                            Bill Pitt                            M & B Cheslyn Hay        21-12     David P.Williams     Beaumaris

                            Peter Cookson               Chadsmoor                        13-21     John Bailey               Llanwrst                                            Steve Davis                            M & B Cheslyn Hay                                                21-16       John Short                Bangpr

                            Gordon Hawkins           Victoria Park                      13-21     Darren Williams       Deganwy

                            Ref S.Roberts                 Merseyside                      219-194

                                                                                                                215-216

                                                                                                                434-410    

                                                                                                                .              

B.C.G.B.A. INTER COUNTY BOWLS 2003 SECTION THREE

                                                                                                                472-365

                            WALES at BROUGHTON & BRECON                                LANCASHIRE         JULY  6

                            Mike Riley Capt             Bailey Hill                          21-16     Neil Bithall                Garswood Hall

                            Des Hey  #                     Bailey Hill                          21-17     Tommy Johnstone   Alford

                            Kerry Jones                    Gresford Colliery              21-17     John Heathcote        Leigh Miners

                            Andrew Hughes            Gresford Colliery              21-17     Simon Ellison            Horwich RMI

                            Bobby Jones                  Bailey Hill                          19-21     Lee Heaton               Horwich RMI

                            Carl Pemberton              Esclusham                         21-10     Andrew Wightman  King & Queen

                            Graham Jones                Gresford Colliery              21-10     Damien Whightman             King & Queen

                            Francis Penlington        Bailey Hill                          21-13     Colin Marshall          Leigh Miners

                            David Jones                   Esclusham                         21-  8     Ronnie Burgess       Adlington Cos

                            Tim Halliwell                  Gresford Colliery              21-20     Duncan Watkins      Horwich RMI

                            Kevin Nicholas              Gresford Colliery              21-16     Billy Farrell                Garswood Hall

                            Neale Charlton               Fron Park                           15-21     John Taylor Capt     King & Queen

                            Ref  P.Jones                   Shropshire                       244-186

                                                                                                                                at HORWICH RMI

                            Ivor Jones  #                  Rhos Park                          21- 9      Peter Consterdine    Bolton Tigers

                            Garth Foster                   Denbigh                               8-21     Peter Marrow            Garswood Hall

                            Keith Williams               Penmaenmawr                   19-21     Mark Brittan             Whelley ;Labour

                            Darren Williams             Deganwy                           21-16     Martin Maxfield       King & Queen

                            Martin Hughes              Blaenau Ffestinog            21-19     Alan Walsh Capt     Dobies

                            Peter Jones                     Deganwy                           15-21     Bill Hilton                  Ince Parish

                            Matthew Foster             Denbigh                             16-21     Mark Sheehy            Dobbies

                            Robert Pierce                 Denbigh                             21-17     Dave Higginbottom Bolton Tigers

                            John Bailey                    Llanwrst                             15-21     Tony Rawlinson      Hilltops

                            Colin Evans                    Rhos Park                          10-21     John Hodson            Croston Subs

                            Geoff Samuals                Esclusham                         19-21     Albert Starkie           Bar Lane

                            Roger Morgan Capt      Craig y Don                         9-21     Allen Broadhurst     Garswood Hall

                            Ref R,Norcross              North Lancs                     195-229

                                                                                                                244-186

                                                                                                                439-415

                           

                           

 

                            SECTION THREE          CHESHIRE                       3              3                                  + 243

                                                                     STAFFS                           3              2                                  -   48

                                                                     WALES                            3              1                                  -   50

                                                                     LANCS                             3              0                                  -  145

 

                            B.C.G.B.A. SUPPLEMENTARY  CUP 2003 AT MEOLE BRACE SHROSPHIRE

                            Round 1 Green One

                            POTTERIES                                                                              WALES

                            Lee Dale                          Middleport Park                  15-21   Robert Pierce            Denbigh

                            Kevin Raferty                                                               10-21   Darren Williams       Deganwy

                            Phil Brundel                                                                  17-21   Geoff Samuals          Esclusham

                            Melvin Maycock           Bradley House                    20-21   Mike Riley                 Bailey Hill

                            Paul Dale                        Congleton Park                   20-21   Andrew Hughes      Gresford Colliery

                            Lee Brown                      Birches Head Hotel            18-21   David Jones              Esclusham

                            Nick Tideswell               Middleport Park                  16-21   Kevin Nicholas        Gresford Colliery

                            Andrew Owen               Birches Head Hotel            19-21   Roger Morgan          Craig y Don

                                                                                                                 135-168

                            WALES                                                                                     ISLE OF MAN

                            I,Jones                            Rhos Park                             10-21   Neil Withers            

                            Geoff Samuals                Esclusham                            15-21   Kevin Quirk

                            Rob Pierce                      Denbigh                               21-15   John Gelling

                            Darren Williams             Deganwy                              21-19   Colin Kelly

                            Mike Riley                      Bailey Hill                             21-13   John Kennish

                            Roger Morgan               Craig y Don                         11-21   Dean Kipling                                                                                                   Kevin Nicholas              Gresford Colliery                 21-15   David Bradford

                            David Jones                   Esclusham                            21-16   Dave Kelly

 

                           

                            WALES                                                                                     NORTH MIDLANDS

                            Rob Pierce                      Denbigh                               21-16   Terry Cutting            Marconi

                            Darren Williams             Deganwy                              21-20   Steve Pratt                Marconi

                            Geoff Samuals                Esclusham                            21-  7   Daren Plenderleith   Baddersley

                            Mike Riley                      Bailey Hill                             21-17   Stuart Nash              

                            Tim Halliwell                  Bailey Hill                             21-12   Jim Robertson          Haunchwood

                            Roger Morgan               Craig y Don                           8-21   Mark Blakemore

                            Kevin Nicholas              Gresford Colliery                 21-15   Jamie Dunn               Haunchwood

                            David Jones                   Esclusham                            10-21   Shane Day                Gaunchwood

                                                                                                                 144-129     

                           

                                                                    

                            B.C.G.B.A. SUPPLEMENTARY CUP 2002 FINAL MEOLE BRACE SHROPSHIRE

                            GREEN ONE

                            WALES                                                                                     STAFFORDSHIRE

                            Tim Helliwell                  Bailey Hill                             21-19   Bill Pitt                       M & B Cheslyn Hay

                            Geoff Samual                  Esclusham                              9-21   Chris Ward               Chadsmoor

                            David Jones                   Esclusham                            21-16   David Wright           Windmill

                            Robert Pierce                 Denbigh                               21-18   Mick Ledwidge        Chadsamoor

                            GREEN TWO

                            Mike Riley                      Baiiley Hill                            13-21   Mark Clayton           Nordley

                            Darren Williams             Deganwy                              21-17   Mark Picknell            Nordley

                            Roger Morgan               Craig y Don                         21-16   Steve Davis              M & B Cheslyn Hay

                            Kevin ,Nicholas             Gresford Colliery                 21-19   C.Barker                     Chadsmoor

                                                                                                                 148-147

 

Information collated by Mr Barrie Cotterell, B.C.G.B.A"