SENIOR COUNTY BOWLS 2006 SECTION TWO

 

                                SHROPSHIRE  at GREENFIELDS                                      WALES   MAY 7

                                Wayne Phillips     Meole Brace                          10-21       John Bailey           Llanwrst

                                Glyn Herbert         Castlefields                           21-  7       Kevin Nicholas     Gresford Colliery

                                Richard Goddard  Castlefields                           13-21       Des Hay                 Bailey Hill

                                Clay Flattley          Castlefields                           12-21       Carl Roberts          Esclusham  ##

                                Daryl Edwards      Pontesbury                           21-15       Kevin Whitlow`    Bailey Hill

                                Keith Walton        Castlefields                           14-21       David Jones          Esclusham

                                Callum Wraight    Castlefields                           21-14       Robert Pirece        St Asaph

                                David Hoffman     Ford                                        21-13       Anthony Bailey    Llanwrst

                                Andy Duckett       Chester Road                        21-13       Darren Williams    Deganwy

                                Wayne Rogers     Burway                                  14-21       Roger Morgan      Craig y Don

                                Colin Beaman        Meole Brace                          21-  5       Andrew Hughes   Gresford Colliery

                                Paul Williams        Castlefields                           12-21       Craig  Richardson Rhos Park

                                Ref  R,Taylor         Cheshire                              201-197

                                                                                                                                at BETWS Y RHOS

                                Derek Wright        Wem USC                              21-15       Mark Whiteley     Rhos Park

                                Peter Farmer          St Georges                               9-21       Keith Williams      Penwynmear ##

                                Charlie Weaver     Chester Road                        20-21       Ivor  Jones            Rhos Park

                                Ian Booth              Chester Road                        12-21       Geraint Jones        Craig y Don

                                Tony Rhodes        St Georges                             16-21       Bryan Hughes      Craig y Don

                                Rich Morris           Wrockwardine Wood          21-19       Dylan Roberts      Betheda

                                Martin Williams    Wrockwardine Wood          16-21       Paul Whalley        Sunny Rhyl

                                Dave King             St Georges                             14-21       Danial Jones         Deganwy

                                Dave Rhodes        St Georges                             21-14       Emyr Davis            Rhos Park

                                Andy Moss          Chester Road                        14-21       Jason Jones           Sunny Rhyl

                                Alan Palin              St Georges                               8-21       Peter Jones            Deganwy

                                Paul Latham          Chester Road                          8-21       Kevin Williams     Llanwrst        

                                Ref S,Taylor          Merseyside                         180-237

                                                                                                              201-197

                                                                                                              381-437                                   

                                                                                                               

                               

                                SOUTH YORKSHIRE at SWINTON PARK VIEW         WALES  JUNE 4

                                David Poole          Bentley Colliery                    21-16       John Bailey           Llanwrst

                                Chris Kelly            Whiteley Woods                 13-21       Jason Jones ##     Sunny Rhyl

                                Roger Norris         Dearne Sports                       21-13       Peter Jones            Deganwy

                                Ernie Waring         Meersbrook BC                    21-18       Ivor Jones             Rhos Park

                                Peter Worfolk       Whiteley Woods                 21-   1      Robert Pierce        St Asaph

                                Mark Woodward  Jump Welfare                       21-11       Darren Williams    Deganwy

                                Graham Fox           Jump Welfare                        21-17       Craig Richardson Rhos Park

                                Gary Ainley           Meersbrook BC                    21-14       Roger Morgan Ct Craig y Don

                                Glynn Davis          Crookesmoor Rec                 21-14       Kevin  Williams    Llanwrst

                                Ryan Clark             Whiteley Woods                 21-17       Andrew Hughes   Gresford Colliery

                                Jack Clark              Meersbrook BC                    21-14       Keith Williams      Penmaenmawr

                                Ian Chappell          Dearne Sports                         9-21       Mike Riley             Bailey Hill

                                Ref  A.Scowcroft  Gt Manchester                   232-177

                                                                                                                                at PARCIAU BC

                                Chris Brown          Swinton Park View               19-21       Des Hey                 Bailey Hill

                                Kevin Nixon          Swinton Park View               18-21       Carl Roberts          Esclusham

                                Tony Barrass        Swinton Park View               21-13       Geraint  Williams Rhos

                                Andrew Turner     Bradfield                                21-18       Geoff Samuals       Esclusham

                                Matty Bower         Meersbrook                          21-  9       David Jones          Esclusham

                                Tom Fletcher         Dinnington                            14-21       Arwel Davis          Rhos

                                Alan Dickinson    Dinnington                              9-21       Mark Jones           Bailey Hill

                                Richard Jackson   Millhouses                            21-18       Brian Hayes          Esclusham

                                Richard Howson  Bolehills                                 16-21       Gerwyn Davis       Rhos

                                Matty Beever        Crookesmoor Rec                 18-21       Kerry Jones           Llay MW

                                Andrew Davison  Meersbrook                          21-19       Kevin Whitlow     Bailey Hill

                                Andrew Farmer     Swinton Park View               15-21       Kevin Nicholas     Gresford colliery

                                Ref M.Caddick      Shropshire                           214-224

                                                                                                              232-177

                                                                                                              446-401    

 

 

INTER COUNTY BOWLS 2006 SECTION TWO

                               

                                MERSEYSIDE at BLACK HORSE OLD SWAN              WALES                 JULY 2

                                Dave Carter           Aigburth St Michaels  ##   21-  6       Roger Morgan Ct   Craig y Don

                                Danny Barwise     Walton Park                          21-17       Mike Riley             Bailey Hill

                                Peter Jones            Green Dragon                       15-21       Des Hey                 Bailey Hill

                                Robbie Fitzpatrick  Higher Tranmere                21-16       Carl Roberts          Esclusham

                                Anthony O`Neil   Gladstone                              21-19       David Jones          Esclusham

                                Carl Birchall           Brooke Hotel                         14-21       Kerry Jones           Gresford Colliery

                                Philip Lee               Sylvestrians                          20-21       Mark Jones           Bailey Hill

                                Steve Davis           Walton Park                          21-19       Arwel Davis          Rhos

                                Ian Grady               Brooke Hotel                         15-21       Kevin Whitlow     Bailey Hill

                                Peter Hammond    Higher Tranmere                  19-21       Gerwyn Davis       Rhos

                                Mike Tunstall       Rice Lane                               14-21       Andrew Hughes   Gresford Colliery

                                Robbie Hall           Higher Tranmere                  21-16       Kevin Nicholas     Gresford Colliery

                                Ref R.Tabener       Lancashire                           223-219

                                                                                                                                at OLD COLWYN BC

                                Matt Gilmore         Higher Tranmere                  18-21       John  Bailey##      Llanwrst

                                Harvey Birch         North Ashton                       19-21       Steve Lawley        Rhos Park

                                Steve Nugent        Higher Tranmere                  21-20       Ivor Jones             Rhos Park

                                Neil Ditchfield       British Plate                             4-21       Jason Jones          Sunny Rhyl

                                Anthony Thompson  Higher Tranmere            21-16       Mark Whiteley     Rhos Park

                                Mark Leonard       British Plate                           15-21       Paul Whalley         Sunny Rhyl

                                Liam McEgan        Green Dragon                       21-  8       Danial Jones         Deganwy

                                Kevin Kearns        British Plate                           21-11       Craig Richardson Rhos Park

                                Andrew Heyes     Green Dragon                       21-11       Peter Jones            Degwnay

                                Nick Burridge        Gladstone                              21-16       Robert Pierce        St Asaph

                                Mick Andrews      Gladstone                              20-21       Darren Williams    Deganwy

                                Anthony Gartside British Plate                          21-11       Kevin Williams     Llanwrst

                                Ref A.Bond           Lancashire                           223-198

                                                                                                              223-219

                                                                                                              446-417

                                                                                                                               

                               

 

FINAL TABLES

                                SECTION ONE

                                                                                                                                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPPLEMENTARY CUP 2006

AT WIDNAS BC

GROUP 1

                                WALES                                                                                 YORKSHIRE

                                John Bailey           Llanwrst                                 16-21       Paul Sigsworth     Netherton Cons

                                Des Hey                 Bailey Hill                              14-21       Robert Hitchen     Lower Hopton

                                David Jones          Esclusham                             11-21       Graeme Wilson     Lower Hopton

                                Jason Jones          Sunny Rhyl                           21-15       Rob Carroll            Littlemoor WMC

                                Kevin Nicholas     Gresford Colliery                  21-14       Nicky White          Thongsbridge

                                Kevin Williams     Llanwrst                                 18-21       Gareth Nicholson Lower Hopton

                                Darren Williams    Deganwy                               21-14       Graham Hickey     Lower Hopton

                                Andrew Hughes   Gresford Colliery                  21-20       Nigel Cranston     Alverthorpe WMC

                                                                                                              143-147

                                POTTERIES                                                                          SHROPSHIRE

                                Gary Owen            Birches Head Hotel              14-21       Charlie Weaver     Chester Road

                                John Black             Biddulph Labour                  12-21       Rich Goddard        Castlefields

                                Joe Williamson     Middleport Park                   18-21       Glyn Herbert         Castlefields

                                Martin Goodall                                                       7-21       Andy Duckett       Chester Road

                                Darren Stanway    Burslem Suburban               12-21       Callum Wraight    Castlefields

                                Chris Hollinshead                                                                17-21                       Dave Rhodes St Georges

                                Matt Stevenson                                                   21-14       Andy Moss          Chester Road

                                Adrian Johnson                                                   14-21       Derek Wright        Wem USC

                                                                                                              114-168

                                WALES                                                                                 POTTERIES

                                John Bailey           Llanwrst                                 21-  9       Tony Porter           Burslem Suburban

                                Geraint Williams   Rhos                                       21-11       Gary Owen            Birches Head Hotel

                                Jason Jones          Sunny Rhyl                           21-16       John Black             Biddulph Labour

                                Kevin Nicholas     Gresford Colliery                  17-21       Joe Williamson     Middleport Park

                                Paul Whalley                                                        21-14       Matt Stevenson  

                                Darren Willaims    Deganwy                               21-15       Chris Hollinshead

                                David Jones          Esclusham                             11-21       Adrian Johnson

                                Andrew Hughes   Gresford Colliery                  19-21       Darren Stanway    Burslem Suburban

                                                                                                              152-128

                                YORKSHIRE                                                                         SHROPSHIRE

                                Robert Hitchen     Lower Hopton                      21-18       Charlie Weaver     Chester Road

                                Graeme Wilson     Lower Hopton                      21-14       Richard Goddard  Castlefields

                                Paul Sigsworth     Netherton Cons                    21-13       Andy Duckett       Chester Road

                                Graham Higgins    Flying Horse                         21-18       Glynn Herbert       Castlefields

                                Thomas Hanson   Littlemoor WMC                  11-21       Andy Moss          Chester Road

                                Gareth Nicholson Lower Hopton                     16-21       Spencer Clarke      Sir John Bayley

                                Nigel Cranston     Alverthorpe WMC              21-19       Callum Wraight    Castlefields

                                Graeme Hickey      Lower Hopton                      10-21       Derek Wright        Wem USC

                                                                                                              142-145

                                WALES                                                                                 SHROPSHIRE

                                Kevin Nicholas     Gresford Colliery                  21-12       Charlie Weaver     Chester Road

                                John Bailey           Llanwrst                                 21-18       Rich Goddard        Castlefields

                                Gerwyn Davis       Rhos                                       11-21       Spencer Clarke      Sir John Bayley

                                Des Hay                 Bailey Hill                              21-12       Glynn Herbert       Castlefields

                                Geriant Williams   Sunny Rhyl                           17-21       Michael Beer         Battlefield

                                P.Whalley                                                              14-21       Callum Wraight    Castlefield

                                Darren Williams    Deganwy                               15-21       Andy Moss          Chester Road

                                Andrew Hughes   Gresford Colliery                  21-15       Derek Wright        Wem USC

                                                                                                              141-141

                                YORKSHIRE                                                                         POTTERIES

                                Graeme Wilson     Lower Hopton                      21-14       Tony.Porter           Burslem Suburban

                                Robert Hitchen     Lower Hopton                      21-19       Gary Owen            Birches Head Hotel

                                Paul Sigsworth     Netherton Cons                    19-21       Joe Williamson

                                Thomas Hanson   Littlemoor WMC                  21-13       Martin Goodall    

                                Nicky White          Thongsbridge                       14-21       Matt Stevenson

                                Gareth Nicholson Lower Hopton                      21-15       John Black             Biddulph Labour

                                Graham Higgins    Lower Hopton                      15-21       Adrian Johnson  

                                Rob Carroll            Littlemoor WMC                  21-10       Chris Hollingshead 

                                                                                                              153-134

 

 

SUPPLEMENTARY CUP 2006

AT WIDNAS BC

GROUP 2

                                LANCASHIRE                                                                      DERBYSHIRE

                                Ross Whitman      Rylands                                 10-21       Simon Mills           Belverdere Park

                                Dave Penketh       King & Queen                      16-21       Dave May             Stretton Anglesey

                                Tommy Johnson  St Oswalds                            21-20       Paul Hawker          Whalley Bridge

                                John Heathcote    Leigh Miners                        21-16       Calvin Jackson     Alvaston & Boulton

                                Alan Manual         King & Queen                      14-21       Steve Adams        Belverdere Park

                                Steven Lee            King & Queen                      15-21       Paul Chamberlain Stretton Anglesey

                                Duncan Watkins  St Josephs                             21-19       Paul Mottram        Shireoaks

                                Damian Morrison King & Queen                      20-21       Andrew Spragg    Old Whittington

                                                                                                              138-160

                                WAR & WORCS                                                                 ISLE MAN

                                Anthony Bracken                                              Greville Arms                           21-11 David Bradford

                                Gavin Dunkley      Moseley CC                          12-21       John Kennish

                                Paul Gamsby         Kings Heath Park                 19-21       Ewan  Cooil

                                James Saville                                                         18-21       Colin Kelly           

                                Gareth Herbert      Greville Arms                        18-21       Neil Withers

                                Graham Gardener                                                  19-21       Glynn Hargraves

                                Ray Broadfield      George BC                             21-14       Kevin Quick

                                Steve Darling        George BC                             21-  9       Peter Slinger

                                                                                                              149-139

                                WAR & WORCS                                                                 LANCASHIRE

                                Steve Darling        George BC                             21-16       Dave Twigg

                                Gareth Herbert      Greville                                   19-21       Alex Heeps            King & Queen

                                James Saville                                                         16-21       Tommy Johnstone St Oswalds

                                Paul Gamsby         Kings Heath Park                 19-21       John Hearthcote   Leigfh Miners

                                Colin O`Shea                                                         11-21       Dave Jarrett          

                                Anthony Bracken                                              Greville                                     21-10 Dave Penketh King & Queen

                                Graham Gardener                                                  17-21       Damian Morrison King & Queen

                                Ray Broadfield      George                                   16-21       Duncan Watkins  St Josephs

                                                                                                              140-152

                                DERBYSHIRE                                                                       ISLE OF MAN

                                Simon Mills           Belverdere Park                    21-20       Dave Bradfield

                                David May            Stretton Anglesey               11-21       John Kennish

                                Paul Hawker          Whalley Bridge                    18-21       Ewan Cooil

                                Calvin Jackson     Alvaston & Boulton            21-11       Colin Kelly

                                Steve Adams        Belverdere Park                    21-19       Neil Withers

                                Paul Chamberlain Stretton Angelsey               21-19       Glyn Hargraves

                                Paul Mottram        Shireoaks                               16-21       Phil Kerruish

                                Andrew Spragg    Old Whittington                   21-19       Kevin Quirk

                                                                                                              150-151

                                DERBYSHIRE                                                                       WAR & WORCS

                                Simon Mills           Belverdere Park                    15-21       Anthony Bracken Greville

                                David May            Stretton Anglesey                 9-21       Paul Gamsby         Kings Hearth Park

                                Paul Hawker          Whalley Bridge                    21-15       Gavin Dunkley      Moseley CC

                                Calvin Jackson     Alvaston & Boulton            19-21       Gareth Herbert      Greville

                                Steve Adams        Belverdere Park                    21-15       Colin O `Shea       

                                Paul Chamberlain   Stretton Anglesey              17-21       Steve Darling        George BC

                                Paul Mottram        Shireoaks                               18-21       James Saville

                                Andrew Spragg    Old Whittington                   21-20       Ray Broadfield      Geoege BC

                                                                                                              142-155

                                LANCASHIRE                                                                      ISLE OF MAN

                                Damian Morrison King & Queen                      21-17       John Kennish

                                Ross Whutman    Rylands                                 21-11       Neil Withers

                                Tommy Johnstone   St Oswalds                        21-13       Ewan Cooil

                                John Heathcote    Leigh Miners                        21-19       Dave  Bradford

                                Alex Heeps            King & Queen                      14-21       Colin Kelly

                                Dave Jarrett                                                           18-21       Glynn   Hargreaves

                                Duncan Watkins  St Josephs                             21-17       Kevin Quirk

                                Steven Lee            King & Queen                      11-21       Phil Kerriush

                                                                                                              148-140

 

SUPPLEMENTARY FINAL

                                SHROPSHIRE                                                                       WAR & WORCS

                                Glynn Herbert       Castlefields                           18-21       Anthony Bracken Greville

                                Rich Goddard        Castlefields                             9-21       Paul Gamsby         Kings Heath Park

                                Charlie Weaver     Chester Road                        19-21       Gavin Dunkley      Moseley CC

                                Andy Duckett       Chester Road                        20-21       Gareth Herbert      Greville

                                Callum Wraight    Castlefields                           18-21       Steve Darling        George BC

                                Dave Rhodes        St Georges                             21-11       James Saville

                                Andy Moss          Chester Road                        21-  8       Graham Gardener

                                Derek Wright        Wem USC                              21-14       Ray Broadfield      George BC

                                                                                                              147-138

 

FINAL TABLES

SECTION ONE

                                                                                         P         W     D       PTS      AGG  

SHROPSHIRE      3         2       1          5         +57

                                                           YORKSHIRE        3         2       0          4         +20

                                                                    WALES                3         1        1          3         +24

                                                            POTTERIES        3          0       0          0         -101

 

                                                                                       SECTION TWO

                                                                    WAR & WORCS   3         2      0            4         +11

                                                            LANCASHIRE     3                       2      0            4         -  2

                                                                     DERBYSHIRE     3          1      0            2         + 8

                                                                      ISLE OF MAN    3          1      0            2         -17                       

                               

 Information collated by Mr Barrie Cotterell, B.C.G.B.A"